רכישת דירה חדשה מיזם של תמ”א 38- כל הבדיקות שאסור לפספס

March 30 2023doritr

לא מעט אנשים המעוניינים לרכוש דירה, מוצאים את עצמם מתעניינים ברכישת דירה חדשה דווקא מיזם של פרויקט תמ”א 38 באזור כזה או אחר. מדובר על דירה שמצד אחד היא חדשה לחלוטין ומצד שני המחיר שלה נחשב יחסית נוח ביחס למחירי הדירות האחרים בשוק הדירות. יחד עם זאת, טרם רוכשים דירות חדשות למכירה המוצעות בפרויקטים של תמ”א 38, חשוב מאוד לדעת כי ישנן לא מעט בדיקות שיש לבצע וזאת בכדי שתהליך הרכישה יתבצע בצורה הטובה ביותר ובכדי שתרכשו את הדירה האיכותית ביותר והתואמת לצרכים שלכם בכל היבט אפשרי.

מה חשוב לבדוק טרם רוכשים דירה בפרויקט תמ”א 38?

אם אתם מחפשים דירה בפרויקט תמא 38 תל אביב או בפרויקט תמ”א בכל עיר אחרת בישראל, הנה כמה פרמטרים שחשוב מאוד שתבדקו:

ראשית כל, יש לבדוק את המיקום של הדירה ואת הסביבה שלה. חשוב לבדוק מאפיינים שונים שחשוב לכם לבדוק כגון: האם יש בתי ספר או גנים בסביבת הדירה שלכם, האם יש תחבורה ציבורית קרובה במידה ואתם משתמשים בתחבורה ציבורית, האם בבניין יש מעלית, האם יש מרכז קניות סמוך, באיזה קומה הדירה ממוקמת, האם הכניסה לבניין נוחה ועוד. חשוב לזכור כי לא פעם פרויקטים של תמ”א 38 יכולים לגרום לצפיפות ברחוב ועל כן, חשוב מאוד לבדוק את נושא המרחב, הגישה לבניין ועוד. כמובן שחשוב לבדוק את העניין של חניות.

בדיקת הקבלן והיזם

לאחר שבחנתם את הסביבה בפרויקט המדובר ואת הדירה עצמה, חשוב מאוד שתבדקו מיהו היזם שבפרויקט ומיהו הקבלן של הפרויקט, כאשר המטרה היא לוודא כי מדובר על יזם וקבלן מקצועיים ואמינים. לא פעם יזם יכול לפשוט רגל במהלך פרויקט או קבלן יכול לפשוט רגל. המטרה היא לוודא כי גם לקבלן וגם ליזם יש גב כלכלי וכי הפרויקט יצא לפועל בצורה הטובה ביותר, תוך פרק זמן קצר יחסית ובלי סיבוכים מיותרים.

 בחירת עורך דין מלווה להליך הרכישה

חשוב מאוד לדעת כי בתהליך רכישת דירה בפרויקט תמ”א 38 ישנם הסכמים שונים אשר היזם עורך עם הדיירים המתגוררים בבניין. על כן, חשוב לבדוק באמצעות עורך דין האם החוזה שהיזם ערך עם הדיירים אין הגבלה כלשהי על היכולת של דיירים חדשים למכור את הדירות שלהם, כיצד מתחלקות העלויות הנוגעות לתחומים שונים בפרויקט בין דיירים חדשים לישנים, כמו כן, חשוב מאוד לבדוק כיצד מנוסח החוזה והאם הוא לא מוטה בצורה משמעותית מדי לטובת הקבלן. אין ספק שאת כל הבדיקות הללו לא כדאי לבצע באופן עצמאי ויש לבחור בשירותיו של עורך דין מקצועי ומנוסה אשר יבחן עבורכם את החוזה ואת כל מה שכרוך בו ויסייע לכם להבין האם הזכויות שלכם אינן נפגעות באופן כלשהו בתהליך רכישת הדירה המדוברת.

דבר נוסף שחשוב מאוד לבחון טרם רוכשים את הדירה הוא באיזה שלב מצוי הפרויקט. כדאי לדעת כי היזמים של תמ”א 38 מפרסמים דירות למכירה במיזם עוד טרם הן מוכנות לאכלוס ועל כן, חשוב לבדוק מתי הדירה תהיה מוכנה וכן חשוב לרכוש אותה פרק זמן קצר לפני שהיא מוכנה וזאת בכדי שלא להגיע למצב שבו הפרויקט ייתקע או ייעצר בגין סיבה כלשהי.

 

Share: